Jak wydobywa się węgiel?
Jako pierwsi węgiel odkryli Chińczycy, którzy prawdopodobnie zauważyli go jako minerał zalegający bezpośrednio na powierzchni ziemi. Eksploatując złoże, starożytni górnicy posuwali się wydrążonymi korytarzami coraz głębiej. Obecnie odkrywaniem nowych pokładów zajmują się geolodzy.
Na świecie węgiel kamienny wydobywa się dwoma metodami. Pierwszą z nich jest metoda odkrywkowa polegająca na wydobywaniu węgla ze złóż leżących płytko pod ziemią. Opał pozyskuje się za pomocą gigantycznych koparek. Największa koparka na świecie jest w stanie udźwignąć 13 000 ton ładunku.
Metoda odkrywkowa dominuje w zakładach w Australii i USA. Wykorzystywana jest również przy eksploatacji złóż węgla brunatnego we wschodniej Europie. Jej największym minusem jest degradacja środowiska naturalnego w miejscu wydobycia. Roboty górnicze rozpoczynają się od usunięcia wierzchnich warstw gleby i skał, które odrzucone na sąsiadujące tereny tworzą olbrzymie hałdy. Dużą zaletą jest natomiast bardzo niski koszt wydobycia (od 5 euro za tonę, kiedy koszt wydobycia w kopalni głębinowej może wynieść nawet 170 euro za tonę).
Drugą metodą eksploatacji złóż węgla jest metoda głębinowa, dominująca w Europie, Azji oraz Afryce. Górnictwo głębinowe opiera się na budowie poziemnych korytarzy. Dzięki takiemu rozwiązaniu węgiel można wydobywać ze złóż położonych nawet kilometr pod ziemią. Sama podziemna kopalnia może zajmować wielki obszar, a specjalne kolejki wożą górników od szybu do ściany węgla, pokonując wielokilometrowe odległości.
Wydobycie odbywa się za pomocą dwóch podstawowych technologii. Pierwsza z nich, metoda filarowa, polega na drążeniu złoża, przy jednoczesnym pozostawieniu części węgla mających pełnić funkcję filarów zabezpieczających strop. Jednak przy stosowaniu tej metody spora część złóż zostaje pod ziemią. O wiele efektywniejsza jest metoda polegająca na kopaniu dwóch równoległych tuneli, a specjalne maszyny górnicze wybierają węgiel między tunelami. Zaletą stosowania tej metody jest fakt, że surowiec może być wydobywany nawet w silnie zurbanizowanych rejonach (zakłady nie zajmują bowiem wiele miejsca na powierzchni). Przy zastosowaniu tej metody istnieje jednak ryzyko zawalenia się.
Warto pamiętać, że jakość węgla zależy także od miejsca jego wydobycia. Odpowiedni jakościowo węgiel dostępny jest w naszym sklepie pod adresem http://sklep.taniopal.pl