Chat with us, powered by LiveChat
Loading...
menu
 • Start
 • Węgiel Workowany
 • Ekogroszek Workowany
 • Poradnik
 • Kontakt
 • Jak powstał węgiel?

  Proces powstawania węgla kamiennego (węgiel) trwał miliardy lat. Większość jego pokładów wytworzyła się od 360 do 28 milionów lat temu.

  Węgiel jest paliwem kopalnianym pochodzenia organicznego, a więc na jego wykształcenie ogromny wpływ miały rośliny. Dokładniej powstał on w wyniku długich przekształceń tkanek roślinnych.

  Bardzo ważnym okresem dla powstania węgla był karbon, w którym dominowały paprocie, skrzypy, widłaki, a także rośliny nagonasienne (bardzo prymitywne). Kiedy te rośliny obumierały, ich tkanki były poddawane procesom beztlenowej fermentacji (głównie na terenach podmokłych: w zagłębieniach jezior, czy w deltach rzek) – w związku z czym nie miały one szansy, żeby rozłożyć się na skutek zwyczajnych procesów biologicznych. Następnie, przez wiele lat, przykrywała je warstwa osadów różnego pochodzenia.

  W kolejnych latach szczątki roślin znajdowały się coraz głębiej pod ziemią, a im niżej pod powierzchnią ziemi, tym bardziej wzrastało tam ciśnienie i temperatura, czyli główne czynniki przyczyniające się do metamorfozy tkanek roślinnych w węgiel. W pierwszym etapie rozkładu ten przeobrażający się materiał roślinny zamienił się w torf. Jeśli bagno zapełniło się substancją roślinną, na pokłady torfu osadzały się warstwy mułu i piasku. Potem teren uległ obniżeniu i został ponownie zalany przez wodę i zachodził kolejny etap akumulacji roślinnej. Taki cykl powtarzał się kilkakrotnie. Dokładniej opisując ten proces, można by powiedzieć, że z istniejącej na początku masy zaczęła być usuwana woda i inne substancje, które wcześniej się tam znajdowały, w ich miejsce tworzyły się natomiast dodatkowe ilości węgla. Następnie węgiel wyniósł się bliżej powierzchni ziemi w wyniku procesów górotwórczych.

  Lepsza jakość węgla zależy od długości procesu jego powstawania (im dłuższy proces, tym większa jakość). Warto wiedzieć, że najwyższą klasą węgla kamiennego jest grafit, który w swoim składzie posiada 100% węgla.

  Na terenach bagnistych, wyżej opisany proces trwa do dziś. Nie można jednak powiedzieć, że węgiel jest procesem szybko odnawialnym, ponieważ ten, o którym mowa dzisiaj, będzie gotowy do wydobycia za 10 000 000 – 100 000 000 lat.

  Wiem więcej

  Zapisz się do newslettera
  Jako pierwszy otrzymasz informacje o promocjach.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych tj adres e-mail w celu wysyłania newslettera z ofertami handlowymi od Tani Opał Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty e-mail

  Więcej

  Chcę otrzymywać newsletter zawierający oferty handlowe od Tani Opał Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży opału za pośrednictwem e-mail

  Zgoda może być w każdym czasie wycofana np. tutaj, czego skutkiem jest zaprzestanie przesyłania newslettera i usunięcie zebranych danych.