Jak obniżyć koszty ogrzewania?
Ogrzewanie pochłania często niemałą część domowego budżetu, dlatego oprócz kupowania dobrych jakościowo paliw stałych w korzystnych cenach (co możecie Państwo zrobić pod adresem sklep.taniopal.pl) warto zapoznać się z kilkoma radami dotyczącymi ekonomicznego, ekologicznego i efektywnego użytkowania energii cieplnej.
Najczęściej popełnianym błędem jest przegrzewanie pomieszczeń. Optymalną temperaturą jest ta wahająca się pomiędzy 20 a 21 stopni Celsjusza w pokojach i 23 stopni w łazienkach. Warto pamiętać o zmniejszaniu ogrzewania na noc (wystarczy temperatura około 18°), a także na czas, który spędzamy poza domem. Ważne jednak, żeby różnica pomiędzy temperaturą wyjściową a obniżoną nie była większa niż 3 stopnie.
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę są grzejniki i ich otocznie. Dobrze jest, jeśli ciepłe powietrze kierowane jest ku środkowi pomieszczenia. Najprostszym sposobem na osiągnięcie takiego efektu jest zamontowanie niewielkiej półki kilka centymetrów powyżej źródła emisji energii cieplnej (ekogroszek) i ekranu za grzejnikiem, którego celem jest odbijanie ciepła. Powinno się również umożliwić ciepłu swobodny przepływ poprzez odsłonięcie grzejników. Skuteczną barierą powstrzymującą odpowiednią cyrkulację powietrza są zasłony, meble oraz inne urządzenia usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryferów.
Warto natomiast maksymalnie wykorzystać naturalną energię: odsłaniać okna, kiedy pomieszczenia są w zasięgu promieni słonecznych, zasłaniać (ale nie okrywać grzejników zasłonami) wieczorami, tworząc tym samym przeszkodę dla ucieczki ciepła. Ostatnią metodą, niepozostającą bez wpływu na zdrowie i komfort osób przebywających w ogrzewanych pomieszczeniach, jest ich intensywne wietrzenie. Aby przeprowadzić je prawidłowo należy odsłonić okna, zakręcić przygrzejnikowe zawory termostatyczne i całkowicie otworzyć okna/drzwi balkonowe na 5 – 10 minut. Po upływie tego czasu powinno się je zamknąć, a po 5 minutach odkręcić, przykręcone uprzednio zawory. Zachowanie podanego schematu zminimalizuje straty ciepła i uchroni przed wyziębieniem ścian.
Zastosowanie w praktyce powyższych metod pozwoli nie tylko zmniejszyć koszty ogrzewania, ale również wdrażać ekologiczne postawy (ograniczenie emisji gazów wydzielanych podczas spalania materiału opałowego). Co więcej – będzie miało korzystny wpływ na nasz organizm, nie powodując przy tym uszczerbku na zdrowiu, maksymalizując jednocześnie komfort przebywania w pomieszczeniach.