Chat with us, powered by LiveChat
Loading...
menu
  • Start
  • Ekogroszek Workowany
  • Węgiel Workowany
  • Poradnik
  • Kontakt
  • Szanowni Państwo, ze względu na duże zainteresowanie naszymi produktami oraz możliwościami transportowymi przewoźnika realizacja dostaw może się opóźnić

    Jak ustrzec się przed czadem?

    Czad to potoczna nazwa tlenku węgla, związku chemicznego zagrażającego zdrowiu i życiu. Problem jego występowania dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych. Jak się przed nim ustrzec, jakie środki podjąć by ochronić przed zatruciem siebie i rodzinę?

    Przypadki zaczadzenia dotyczą nie tylko domów z ogrzewaniem centralnym, ale również mieszkań wyposażonych w piecyki na gaz z palnikami do podgrzewania wody. Czym jest czad, a więc tlenek węgla? Jest to gaz bezwonny, bezbarwny, bezgłośny, dlatego nazywany “cichym zabójcą”. Czad powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania (przy braku dostatecznej ilości tlenu) paliw stałych, płynnych i gazowych.

    Jak się przed nim uchronić? Podstawą jest regularna kontrola, o której wspominają przepisy z zakresu Prawa Budowlanego (art. 62). Prawo to nakłada obowiązek przeglądu urządzeń wytwarzających ciepło w wyniku spalania przynajmniej raz w roku. Przeglądu takiego mogą dokonać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Są to monterzy posiadający aktualne świadectwa kwalifikacyjne Typu D-dozór i E-eksploatacja, urządzeń gazowych oraz centralnego ogrzewania. Monterzy ci powinni sprawdzić nie tylko czy proces spalania w urządzeniu przebiega prawidłowo, warto zlecić monterowi przegląd serwisowy całego urządzenia.

    Ponieważ częstą przyczyną zaczadzeń są nieprawidłowe podłączenia kominowe czy też brak właściwej wentylacji pomieszczeń, wywiewnej i nawiewnej, istotną jest także kontrola przeprowadzona przez mistrza kominiarskiego. Do obowiązkowych czynności profilaktycznych każdego właściciela lub zarządcy budynku należą: wykonywanie raz w roku przez uprawnioną osobę kontroli przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych; wykonywanie okresowych czyszczeń przewodów kominowych: dymowych (co trzy miesiące), spalinowych (co sześć miesięcy) i wentylacyjnych (raz w roku); wykonywanie okresowej kontroli instalacji gazowej przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia; wykonywanie okresowej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta.

    Co można zrobić we własnym zakresie? Przede wszystkim zadbać o swobodny przepływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych i zadbać o to by były czyste. Warto zastanowić się także nad zakupem czujnika tlenku węgla.

    Wiem więcej

    Zapisz się do newslettera
    Jako pierwszy otrzymasz informacje o promocjach.

    Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych tj adres e-mail w celu wysyłania newslettera z ofertami handlowymi od Tani Opał Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty e-mail

    Więcej

    Chcę otrzymywać newsletter zawierający oferty handlowe od Tani Opał Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży opału za pośrednictwem e-mail

    Zgoda może być w każdym czasie wycofana np. tutaj, czego skutkiem jest zaprzestanie przesyłania newslettera i usunięcie zebranych danych.