Chat with us, powered by LiveChat
Loading...
menu
 • Start
 • Węgiel Workowany
 • Ekogroszek Workowany
 • Poradnik
 • Kontakt
 • Jak ustrzec się przed czadem?

  Czad to potoczna nazwa tlenku węgla, związku chemicznego zagrażającego zdrowiu i życiu. Problem jego występowania dotyczy nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych. Jak się przed nim ustrzec, jakie środki podjąć by ochronić przed zatruciem siebie i rodzinę?

  Przypadki zaczadzenia dotyczą nie tylko domów z ogrzewaniem centralnym, ale również mieszkań wyposażonych w piecyki na gaz z palnikami do podgrzewania wody. Czym jest czad, a więc tlenek węgla? Jest to gaz bezwonny, bezbarwny, bezgłośny, dlatego nazywany “cichym zabójcą”. Czad powstaje w wyniku niepełnego procesu spalania (przy braku dostatecznej ilości tlenu) paliw stałych, płynnych i gazowych.

  Jak się przed nim uchronić? Podstawą jest regularna kontrola, o której wspominają przepisy z zakresu Prawa Budowlanego (art. 62). Prawo to nakłada obowiązek przeglądu urządzeń wytwarzających ciepło w wyniku spalania przynajmniej raz w roku. Przeglądu takiego mogą dokonać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Są to monterzy posiadający aktualne świadectwa kwalifikacyjne Typu D-dozór i E-eksploatacja, urządzeń gazowych oraz centralnego ogrzewania. Monterzy ci powinni sprawdzić nie tylko czy proces spalania w urządzeniu przebiega prawidłowo, warto zlecić monterowi przegląd serwisowy całego urządzenia.

  Ponieważ częstą przyczyną zaczadzeń są nieprawidłowe podłączenia kominowe czy też brak właściwej wentylacji pomieszczeń, wywiewnej i nawiewnej, istotną jest także kontrola przeprowadzona przez mistrza kominiarskiego. Do obowiązkowych czynności profilaktycznych każdego właściciela lub zarządcy budynku należą: wykonywanie raz w roku przez uprawnioną osobę kontroli przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych; wykonywanie okresowych czyszczeń przewodów kominowych: dymowych (co trzy miesiące), spalinowych (co sześć miesięcy) i wentylacyjnych (raz w roku); wykonywanie okresowej kontroli instalacji gazowej przez osobę posiadającą wymagane uprawnienia; wykonywanie okresowej obsługi konserwacyjnej urządzeń grzewczych zgodnie z zaleceniami instrukcji producenta.

  Co można zrobić we własnym zakresie? Przede wszystkim zadbać o swobodny przepływ świeżego powietrza do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych i zadbać o to by były czyste. Warto zastanowić się także nad zakupem czujnika tlenku węgla.

  Wiem więcej

  Zapisz się do newslettera
  Jako pierwszy otrzymasz informacje o promocjach.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych tj adres e-mail w celu wysyłania newslettera z ofertami handlowymi od Tani Opał Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty e-mail

  Więcej

  Chcę otrzymywać newsletter zawierający oferty handlowe od Tani Opał Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży opału za pośrednictwem e-mail

  Zgoda może być w każdym czasie wycofana np. tutaj, czego skutkiem jest zaprzestanie przesyłania newslettera i usunięcie zebranych danych.