Chat with us, powered by LiveChat
Loading...
menu
 • Start
 • Ekogroszek Workowany
 • Węgiel Workowany
 • Poradnik
 • Kontakt
 • Szanowni Państwo, ze względu na duże zainteresowanie naszymi produktami oraz możliwościami transportowymi przewoźnika realizacja dostaw może się opóźnić

  Jaka jest różnica pomiędzy piecem, a kotłem?

  Zasadniczą różnicą pomiędzy piecami a kotłami jest sposób dostarczania ciepła: piece produkują je jedynie w miejscu w którym się znajdują, kotły natomiast wytwarzają nośnik ciepła, który można wykorzystać do ogrzania innego pomieszczenia.

  Pojęcia kotła i pieca często są traktowane jako synonimicznie, a tym samym stosowane niepoprawnie. Aby uniknąć tego rodzaju błędów należy przede wszystkim zapamiętać, że piec jest niezależnym źródłem ciepła, które dostarcza w sposób dwojaki: przez promieniowanie i konwekcję.

  Promieniowanie termiczne wytwarzane jest przez wszystkie ciała, których temperatura wyższa jest od zera. W procesie wydzielania ciepła fale unoszące przenikają powietrze prawie go nie nagrzewając. Dopiero w kontakcie z innymi przedmiotami część unoszonego przez falę ciepła jest pochłaniana i zamieniana w energię, która ponownie uwalniana jest do otoczenia. Brzmi skomplikowanie? Zdecydowanie łatwiej zrozumieć wzrost energii wewnętrznej przedmiotów, kiedy uświadomimy sobie, że dotykając obiektów nieożywionych, znajdujących się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, nie odczuwamy niekomfortowego chłodu, lecz wręcz przeciwnie – przyjemne ciepło.

  Natomiast konwekcja związana jest z ruchem ciepłych prądów powietrza. Źródło ciepła,
  w naszym wypadku jest nim piec lub kominek, powoduje wzrost temperatury powietrza. W wyniku tego procesu zaczyna się ono unosić ku górze, spychając zimne warstwy ku dołowi.

  Zupełnie odmiennie wygląda proces wytwarzania ciepła przy użyciu kotła (węgiel workowany). Stanowi on niejako serce systemu grzewczego. Jest urządzeniem połączonym z instalacją grzewczą, które przekształca paliwo stałe, gazowe czy ciekłe w energię cieplną, a więc nagrzewa nośnik ciepła (powietrze, wodę lub parę wodną). Nośniki odpowiedzialne za przenoszenie ciepła poprzez instalację do urządzeń grzewczych, np. grzejników.

  Prędkość z jaką wydzielane jest ciepło ściśle związana jest z opałem użytym do spalania. Niezależnie od tego czy dom ogrzewany jest za pomocą centralnego systemu grzewczego z kotłem czy pieca warto wybrać opał najwyższej jakości. Możesz go zamówić wchodząc na stronę sklep.taniopal.pl.

  Wiem więcej

  Zapisz się do newslettera
  Jako pierwszy otrzymasz informacje o promocjach.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych tj adres e-mail w celu wysyłania newslettera z ofertami handlowymi od Tani Opał Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty e-mail

  Więcej

  Chcę otrzymywać newsletter zawierający oferty handlowe od Tani Opał Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży opału za pośrednictwem e-mail

  Zgoda może być w każdym czasie wycofana np. tutaj, czego skutkiem jest zaprzestanie przesyłania newslettera i usunięcie zebranych danych.