Jak dobrać moc kotła?
Podczas wyboru mocy kotła należy brać pod uwagę kilka czynników. Najpierw trzeba zastanowić się, jakie zadania ma spełniać kocioł – czy jedynie ogrzewać dom, czy może również przygotować ciepłą wodę? Następnie ocenia się moc niezbędną do ogrzewania budynku oraz ustala się ostateczną moc urządzenia.
Głównym zadaniem kotła jest dostarczenie do budynku ilości ciepła równej całkowitym stratom energii do otoczenia. Najwyższa wymagana moc na ten cel powinna być równa stratom ciepła w najchłodniejsze dni zimowe. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek w mroźne poranki. Straty ciepła budynku muszą znajdować się w jego dokumentacji, na przykład w świadectwie energetycznym. Jeżeli jednak nie mamy dostępu do odpowiednich danych, pozostaje skorzystanie z szacunkowej metody wskaźnikowej lub obliczenie za pomocą programu komputerowego.
Często poza samym ogrzaniem budynku, kocioł ma również za zadanie zapewnić przygotowanie ciepłej wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli wybierzemy zbyt słaby kocioł, może on okazać się za słaby, aby dostarczyć odpowiednią ilość ciepłej wody. Ustalenie wymaganej mocy kotła inaczej wygląda w przypadku kotła dwufunkcyjnego, a inaczej w przypadku kotła jednofunkcyjnego. Kocioł dwufunkcyjny ogrzewa wodę przepływowo, a jednofunkcyjny korzysta z zasobnika ciepłej wody. Jako moc wyjściową urządzenia należy wybrać moc większą z obliczonych strat ciepła i mocy niezbędnej do ogrzania budynku, jeżeli posiadamy kocioł dwufunkcyjny. Z kolei w przypadku kotła jednofunkcyjnego ewentualnie zwiększyć jego moc w porównaniu do strat ciepła budynku o naddatek na potrzeby ogrzewania wody.