Chat with us, powered by LiveChat
Loading...
menu
  • Start
  • Ekogroszek Workowany
  • Węgiel Workowany
  • Poradnik
  • Kontakt
  • Szanowni Państwo, ze względu na duże zainteresowanie naszymi produktami oraz możliwościami transportowymi przewoźnika realizacja dostaw może się opóźnić

    Jak powinna wyglądać kotłownia?

    Wszystkie kotłownie muszą spełniać pewne warunki. Przyjrzyjmy się tym wymaganiom, jakie musi spełniać mała kotłownia z urządzeniem do 25 kW, w które wyposaża się najczęściej domki jednorodzinne lub małe obiekty.

    Kocioł centralnego ogrzewania może być zainstalowany zarówno w piwnicy, jak i na poziomie ogrzewanych pomieszczeń. Najkorzystniej usytuować kotłownie centralnie.

    Istotnym elementem jest posadzka kotłowni, która musi być wykonana z materiałów niepalnych. Innym rozwiązaniem jest obicie jej blachą stalową o grubości 0,7mm, w taki sposób aby blacha wystawała z każdej strony co najmniej na 0,5m od krawędzi kotła. Sam kocioł jednak powinien być zainstalowany na fundamencie z materiałów niepalnych. W podłodze kotłowni trzeba wykonać studzienkę kanalizacyjną umożliwiającą schłodzenie wody, której pojemność powinna być równa pojemności wodnej największego kotła, ale nie większa niż 2m3. Gdy nie można zamontować kratki z odpływem należy wybudować studzienkę pod posadzką i zamontować pompkę do wypompowywania wody z studzienki.

    Wokół kotła i do wszystkich urządzeń powinno być swobodne dojście pozwalające na czyszczenie i konserwację urządzeń. Najmniejsza odległość od przodu kotła do przegrody to długość kotła + 0,5m. Taka odległość pozwala na swobodne czyszczenie paleniska.

    Aby w kotle dobrze paliło się, do kotłowni trzeba doprowadzić kanał nawiewny o przekroju nie mniejszym niż 10x20cm, bezpośrednio z zewnątrz budynku bez żadnych zastawek czy żaluzji. Jest to warunek dobrej i bezpiecznej eksploatacji kotła. Natomiast wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14x14cm, z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni.

    Skład paliwa może znajdować się w kotłowni lub w oddzielnym pomieszczeniu w pobliżu kotłowni tak aby był łatwy transport paliwa do kotła. Istotnym jest, aby paliwo w kotłowni oddzielić przegrodą, np. murkiem.

    Wysokość pomieszczenia kotłowni powinna wynosić co najmniej 2,2 m. W istniejących budynkach dopuszcza się wysokość 1,9 m pod warunkiem zapewnienia poprawnej wentylacji.

    Wiem więcej

    Zapisz się do newslettera
    Jako pierwszy otrzymasz informacje o promocjach.

    Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych tj adres e-mail w celu wysyłania newslettera z ofertami handlowymi od Tani Opał Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty e-mail

    Więcej

    Chcę otrzymywać newsletter zawierający oferty handlowe od Tani Opał Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży opału za pośrednictwem e-mail

    Zgoda może być w każdym czasie wycofana np. tutaj, czego skutkiem jest zaprzestanie przesyłania newslettera i usunięcie zebranych danych.