Jak konserwować kotły na paliwa stałe?
Zanieczyszczony sadzami i popiołem kocioł i jego eksploatacja w takim stanie może mieć negatywne skutki dla funkcjonowania samego urządzenia. Nieprawidłowe użytkowanie kotła ma także wpływ na szybsze zużywanie się jego elementów.
Aby kocioł funkcjonował prawidłowo i zgodnie z deklaracjami producentów, ważnym jest utrzymywanie go w czystości (przede wszystkim komory spalania i kanałów konwekcyjnych). Odpowiednie konserwowanie urządzania zapewni nam także oszczędne zużycie paliwa, którego używamy do ogrzewania domu.
Już niewielka grubość sadzy osiadającej na ściankach kotła może spowodować obniżenie jego sprawności i efektywności nawet o 30 procent.
Jeżeli w kotle spala się paliwa, do których spalania kocioł jest przeznaczony, czyszczenie powinno przeprowadzać się raz na kilka tygodni. Usunięcie zanieczyszczeń wewnątrz komory spalania i w kanałach przeprowadza się poprzez otwory wyczystne w kotle. Do czyszczenia i konserwacji używa się narzędzi załączonych do kotła przez producenta. Są to odpowiednio wyprofilowane skrobaczki i pogrzebacze. Dobre efekty przynosi także stosowanie szczotek drucianych. Jeżeli chcemy ograniczyć jak najbardziej zapach oraz kurz wydobywający się z urządzenia grzewczego, należy otworzyć przepustnicę spalin w czopuchu.
Oczywiście czyszczenie jest tym łatwiejszy, im więcej otworów wyczystnych posiada kocioł. Ważnym jest aby po wyczyszczeniu kotła pozamykać wszystkie jego otwory wyczystne.