Chat with us, powered by LiveChat
Loading...
menu
 • Start
 • Węgiel Workowany
 • Ekogroszek Workowany
 • Poradnik
 • Kontakt
 • Czy ekogroszek jest ekologiczny?

        Ekogroszek, powstający na bazie węgla kamiennego, cechuje się niską zawartością siarki. Dodatkowo, spalany w specjalnych piecach z podajnikiem, emituje znacznie mniejszą (w porównaniu do pieców rusztowych) emisję gazów cieplarnianych przy zachowaniu dużej sprawności kotłów wynoszącej nawet 90%. Już te właściwości pozwalają na spełnienie rygorystycznych norm ekologicznych, które wprowadzono w Polsce wraz z jej przystąpieniem do UE.

        Ekogroszek jest paliwem stałym często nazywanym "paliwem XXI wieku". O jego ekologicznym charakterze decyduje kilka czynników. Wśród nich najważniejszymi są: proces produkcji (mający niemały wpływ na właściwości), a także sam sposób spalania produktu.

        Ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanych partii węgla, które charakteryzują się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i ilości substancji niepalnych. Ważnymi parametrami branymi pod uwagę przy produkcji ekogroszku są niska zawartość siarki oraz popiołu węgla, który ma być użyty w tym procesie. Dodatkowo, wielokrotnie płukany i przesiewany w produkcji węgiel, często zostaje również wzbogacany, a wszystko to by zapewnić mu jak największą energetyczność. W efekcie powstaje produkt ubogi w siarkę (mniej niż 0,6% masy), zawartości popiołu i mało wilgotny (oba parametry poniżej 10% masy), dzięki czemu charakteryzuje się wysoką wartością opałową. Przekłada się to bezpośrednio na ilość spalanego opału: aby wyprodukować jednostkę ciepła musimy zużyć mniej kilogramów ekogroszku niżeli innego materiału opałowego. Nie trudno wydedukować, że mniej spalonych kilogramów to mniej zanieczyszczeń.

        Do spalania ekogroszku używa się niskoemisyjnych kotłów z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym, które charakteryzują się wysoką sprawnością (na poziomie od 80 do 90 %), co pozwala obniżyć koszty produkcji energii cieplnej. Obsługa urządzenia jest prosta i (dzięki dużemu zautomatyzowaniu) nie wymaga dużego zaangażowania od domowników. Obok ekonomiczności prymarną zaletą tego rodzaju kotłów jest ich ekologiczność. Spalanie przy ich użyciu jest niemal bezdymne, a emisja do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych kilkukrotnie niższa od wymaganych norm. Redukcja emisji dwutlenku węgla CO2 wynosi 25%, CO - 97%  i pyłów o prawie 92% w stosunku do pieców rusztowych. Należy jednak podkreślić, że wartości te są silnie uzależnione od jakości samego opału. Aby spalanie było w pełni ekologiczne należy wybierać ekogroszek o jak najlepszych parametrach.

        Ekogroszek zaliczany jest obecnie do jednych z najbardziej ekologicznych metod otrzymywania energii cieplnej. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości ekogroszku, możesz go zamówić wchodząc bezpośrednio na stronę: sklep.taniopal.pl/ekogroszek.

  Wiem więcej

  Zapisz się do newslettera
  Jako pierwszy otrzymasz informacje o promocjach.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych tj adres e-mail w celu wysyłania newslettera z ofertami handlowymi od Tani Opał Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty e-mail

  Więcej

  Chcę otrzymywać newsletter zawierający oferty handlowe od Tani Opał Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży opału za pośrednictwem e-mail

  Zgoda może być w każdym czasie wycofana np. tutaj, czego skutkiem jest zaprzestanie przesyłania newslettera i usunięcie zebranych danych.