Co oznaczają poszczególne dane analityczne opisujące ekogorszek?
Jeżeli mówimy o ekogroszku, to nie mamy na myśli tylko węgla o ziarnach o określonym rozmiarze – od 5 do 25 mm. Odpowiedni ekogroszek to produkt charakteryzujący się właściwymi parametrami fizykochemicznymi, które gwarantują bezawaryjną i bezproblemową pracę pieca retortowego.
Istotnymi kryteriami są: wartość opałowa, spiekalność, zawartość siarki oraz popiołu, a także wilgotność.
Wartość opałowa (inaczej kaloryczność) określa wydajność energetyczną węgla. Mówiąc prościej wartość ta oznacza ile energii (w tym przypadku ciepła) otrzymamy w wyniku spalania.
Spiekalność to bardzo ważny parametr decydujący o bezawaryjnej pracy pieca retortowego. Miernikiem zdolności węgla do tworzenia spieków koksowych jest wskaźnik RI (tzw. liczba Rogi) – im wyższy wskaźnik RI, tym większe i twardsze spieki tworzą się w strefie odgazowania węgla. Efektem wysokiej spiekalności jest gromadzenie się spieczonego popiołu i żulu na palniku retortowym i zmniejszenie efektywności spalania paliwa. Do zastosowań w piecach retortowych zalecane jest stosowanie węgli o spiekalności (liczba Rogi) od 0 do 30.
Zawartość siarki to wskaźnik mówiący o szkodliwości spalin dla środowiska. Zbyt wysoka zawartość siarki powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów oraz pojawienie się związków chemicznych, które w połączeniu z parą wodną tworzą kwas siarkowy. Ten z kolei jest przyczyną korozji kotłów.
Zawartość popiołu określa ile popiołu powstanie w procesie spalania. Ten parametr wskazuje na częstotliwość czyszczenia pieca i popielnika. Im wyższa zawartość popiołu, tym częściej należy czyścić popielnik.
Ostatni parametr – wilgotność – określa zawartość wody w ekogroszku.
Ekogroszek o odpowiednich parametrach można nabyć w naszym sklepie pod adresem http://sklep.taniopal.pl.