Chat with us, powered by LiveChat
Loading...
menu
 • Start
 • Ekogroszek Workowany
 • Węgiel Workowany
 • Poradnik
 • Kontakt
 • Szanowni Państwo, ze względu na duże zainteresowanie naszymi produktami oraz możliwościami transportowymi przewoźnika realizacja dostaw może się opóźnić

  Co oznaczają poszczególne dane analityczne opisujące ekogorszek?

  Jeżeli mówimy o ekogroszku, to nie mamy na myśli tylko węgla o ziarnach o określonym rozmiarze – od 5 do 25 mm. Odpowiedni ekogroszek to produkt charakteryzujący się właściwymi parametrami fizykochemicznymi, które gwarantują bezawaryjną i bezproblemową pracę pieca retortowego.

  Istotnymi kryteriami są: wartość opałowa, spiekalność, zawartość siarki oraz popiołu, a także wilgotność.

  Wartość opałowa (inaczej kaloryczność) określa wydajność energetyczną węgla. Mówiąc prościej wartość ta oznacza ile energii (w tym przypadku ciepła) otrzymamy w wyniku spalania.

  Spiekalność to bardzo ważny parametr decydujący o bezawaryjnej pracy pieca retortowego. Miernikiem zdolności węgla do tworzenia spieków koksowych jest wskaźnik RI (tzw. liczba Rogi) – im wyższy wskaźnik RI, tym większe i twardsze spieki tworzą się w strefie odgazowania węgla. Efektem wysokiej spiekalności jest gromadzenie się spieczonego popiołu i żulu na palniku retortowym i zmniejszenie efektywności spalania paliwa. Do zastosowań w piecach retortowych zalecane jest stosowanie węgli o spiekalności (liczba Rogi) od 0 do 30.

  Zawartość siarki to wskaźnik mówiący o szkodliwości spalin dla środowiska. Zbyt wysoka zawartość siarki powoduje wydzielanie się nieprzyjemnych zapachów oraz pojawienie się związków chemicznych, które w połączeniu z parą wodną tworzą kwas siarkowy. Ten z kolei jest przyczyną korozji kotłów.

  Zawartość popiołu określa ile popiołu powstanie w procesie spalania. Ten parametr wskazuje na częstotliwość czyszczenia pieca i popielnika. Im wyższa zawartość popiołu, tym częściej należy czyścić popielnik.

  Ostatni parametr – wilgotność – określa zawartość wody w ekogroszku.

  Ekogroszek o odpowiednich parametrach można nabyć w naszym sklepie pod adresem http://sklep.taniopal.pl.

  Wiem więcej

  Zapisz się do newslettera
  Jako pierwszy otrzymasz informacje o promocjach.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych tj adres e-mail w celu wysyłania newslettera z ofertami handlowymi od Tani Opał Sp. z o.o. za pośrednictwem poczty e-mail

  Więcej

  Chcę otrzymywać newsletter zawierający oferty handlowe od Tani Opał Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży opału za pośrednictwem e-mail

  Zgoda może być w każdym czasie wycofana np. tutaj, czego skutkiem jest zaprzestanie przesyłania newslettera i usunięcie zebranych danych.